TOZ SUMAK

Fiyat
:
160,00 TL
Seçiniz
:
Paylaş:
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • SUMAK TOZ 

  Yemeklere ekşi bir aroma kazandıran ve çok faydalı olması nedeniyle tüketilen sumağı, toz olarak 100 gramlık ambalajlarında almanız mümkündür. Sumak Akdeniz mutfağında sıklıkla kullanılan en sağlıklı baharatlar arasında yer almakta ve sevilerek neredeyse tüm yemeklerde kullanılmaktadır. fıstıkçı şahap bey güvencesi ve kalitesi ile sizlere ulaştırdığımız Sumak toz olarak 100 gramlık ambalajlarında gelir. Sizlere ise bu lezzeti tüketmek, sağlığınıza sağlık eklemek kalır.

  Sumak Nedir?

  Antepfıstığı gillerden olan sumak sıcak yerlerde yetişen, yaklaşık 150 türü bulunan bir ağacın adıdır. Bu ağacın kimi türleri her mevsim yeşil kalabilirken, kabuğu tıp alanında, yaprakları dericilikte kullanılabilirdir. Mercimek büyüklüğünde meyvesi olan bu ağacın meyvelerine de sumak denilmektedir. Bu ağacın, dövülerek toz durumuna getirilen ya da tane olarak üretilen meyvesi sumaktır. Sumak genellikle kebaplara, cacıklara, çorbalara ve salatalara tat vermek kullanılmaktadır.

  Yemeklere ve salatalara ekşi bir tat vermesi sebebiyle çok fazla tüketilen sumak, İran, Afganistan, Güney Avrupa, Kuzey Afrika ve Akdeniz'de yetişmekte, Türk mutfağında da en çok kullanılan baharatlar arasında yer almaktadır.

  Sumak Faydalı Bir Baharattır

  Sumak kendine has ekşi tadıyla mutfaklarımızda olmazsa olmaz baharatlar arasında yer alır. Ancak bu baharatın lezzeti kadar sağlığa olan faydaları da bilinmeli ve sıklıkla tüketilmelidir.

  Sumağın içerisinde oldukça yüksek miktarda C vitamini ve antioksidan bulunmaktadır. Sumak, sindirim sistemini düzenleyen, mideyi rahatlatan, hazımsızlığa iyi gelen bir baharattır.

  Kansere karşı koruyucu etkileri bulunan bu baharat ayrıca diş eti bakımını yapmakta ve anti bakteriyel içeriği sayesinde ağız yaralarına çok iyi gelir. Anti bakteriyel olması nedeniyle boğaz ağrılarını hafifletmekte ve ateşi düşürmektedir. Herhangi bir kaza halinde kanamaları durdurma özelliği olduğu da bilinen sumak, yaraların enfeksiyon kapmasını engeller.

  Sumak Nerelerde Kullanılır?

  Sumak öğütülmüş ve tane olarak iki çeşide sahiptir. Genellikle yemeklerde limon yerine ekşilik vermek için kullanılan harika bir baharattır. Türk mutfağında bunun dışında sumağın birçok gıda ile birlikte anıldığı da bilinir. Örneğin soğan ve sumak muhteşem bir ikilidir.

  Ayrıca sumaklı salata ve piyazlarda da kullanılır. Sebze turşularını kurarken içine sumak tozu ya da sumak ekşisi eklenmesi yapıldığı böylece turşunun lezzeti ve antioksidan özelliğinin arttığı da bilinmektedir.

  Sumağın bir diğer kullanım çeşidi de çay olarak tüketilmesidir. Sumak baharatı su ile demlenip süzülerek tüketilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.