PİLAVLIK YER FISTIĞI

Fiyat
:
199,00 TL
Paylaş:
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • Dolmalık fıstık neye iyi gelir?
   
  Çam Fıstığının Faydaları Nelerdir? Çam fıstığı içerdiği yağ asidi sayesinde iştahı bastırır ve kilo vermeye yardımcı olur. Çam fıstığındaki mükemmel besin kombinasyonu enerjiyi artırırken, magnezyum ve protein gibi diğer önemli mineraller kalp krizlerini ve diyabeti önlemeye yardımcı olur.
   
  Dolmalık fıstığın adı nedir?
   
  Çam fıstığı (Güner İçi), çam ağacının (Pinus pinea) kozalaklarından çıkarılan sert kabukların kırılması ile elde edilen besin değeri yüksek bir besindir. Tüm Akdeniz ülkelerinde yetişen bu ağaç şemsiyemsi bir görünümde 20 metreye kadar boylanabilen iri taçlı bir çam türüdür.
   
  En pahalı fıstık hangisi?

  Volkanın eteğindeki verimli topraklarda yetişen fıstık, Sicilya'nın "yeşil altını" olarak biliniyor. Her iki yılda bir hasat edilir. Dünyanın en pahalı cevizi Bronte cevizidir. 
   
  Dolmalık fıstık neden pahalı?

  Çam fıstığı fiyatındaki artışın birinci nedeni çam fıstığı üretiminin yıllar itibariyle azalmasıdır. Düşen üretim nedeniyle piyasada daha az bulunan çam fıstığının fiyatı artıyor. Yıllar geçtikçe ağırlaşan kuraklık ve iklim değişikliği, üretimdeki düşüşün ana nedenleridir.
   
  Dolmalık fıstığını nasıl kullanıyorsunuz?
   
  Türk mutfağında çam fıstığı olarak da bilinen çam fıstığı; Börek, helva, salata, tatlı, pasta, pilav ve dolma gibi birçok farklı yemeğin hazırlanmasında sıklıkla tercih edilmektedir. Çam fıstığından elde edilen yağ; Mayonez ve margarin yapımında, şekerlemelerde ve kozmetik sanayinde kullanılır.
   
  Dolmalık fıstık hangi tür Fıstıktır?

  Çam Kozalağının Çıtır Yemişi Çam Fıstığı
   
  Ülkemizde dolma olarak da bilinen çam fıstığı, Türk mutfağında pilav, börek, tatlı, salata, helva, börek gibi yemeklerin yapımında yaygın olarak kullanılmaktadır.
   
  Çam fıstığı yerine ne kullanabilirim?

  Bu pirinç neden ekonomiktir; Kuzu ciğeri yerine tavuk eti veya ciğeri, dolmalık fıstık yerine yer fıstığı, tereyağı yerine sıvı yağ kullanılır.
   
  Dolmalık fıstık çiğ yenir mi?
   
  İç yemeklerde kullanılan çam fıstığı genellikle kavrularak tüketilir. Ancak bu kuruyemişler çiğ olarak tüketildiğinde besin değerleri daha faydalıdır. Çam fıstığı olarak bilinen bu yemişler tam bir lutein kaynağıdır.
   
  Çam fıstığı cinsel gücü artırır mı?
   
  Çam fıstığının faydalarından bazıları şu şekilde sıralanmaktadır:
   
  Vücuda güç ve kuvvet verir. Cinsel gücü ve isteği artırır, sperm sayısını artırır. Kısırlık tedavisinde bu son derece önemlidir.
   
  Antep fıstığı dolması nedir?
  Antep fıstığı ile çam ağacının kozalaklarından elde edilen ya da ülkemizdeki adıyla çam fıstığı oldukça faydalı bir besindir. En büyük faydası felçli hastalar içindir.
   
  Yer fıstığı nerede yetişir?
   
  Akdeniz illeri ön plana çıkıyor. Özellikle Osmaniye çevresinde yer fıstığı verimli bir şekilde yetiştirilmektedir. Marmara bölgesinde yer alan iller de yer fıstığı yetiştiriciliği açısından ülkemiz için önem arz etmektedir. Anadolu'nun batı ve güneydoğusu Marmara illerini takip eder.
   
  Çam fıstığı nasıl elde edilir?
   
  Çam fıstığı, kozalakların sert kabuklarının kırılarak içindeki cevizlerin çıkarılmasıyla elde edilir. Olgun kozalakların içindeki fıstıklar ayıklanarak yenmeye hazır hale getirilir. Çam fıstığı Türkiye'de ağırlıklı olarak Aydın ve çevresinde üretilmektedir.
   
  Sahte çam fıstığını nasıl anlarsınız?
   
  - Çam fıstığı tek parça iken yer fıstığı dikey olarak kolayca ikiye bölünebilir. - Aldığınız çam fıstığının ortası yarılmışsa, aldığınız satıcının dolandırıcı olduğunu fıstık ile çam fıstığını karıştırarak anlayabilirsiniz.
   
  Antep fıstığı ve çam fıstığı arasındaki fark nedir?
   
  Antep fıstığı başka bir çam fıstığı türüdür. Antep fıstığı, Araceae kauçuk ağacı meyvesinin kabuklu kısmından elde edilir. Türkiye'de çam fıstığı veya çam fıstığı olarak da anılır. Antep fıstığı adını Gaziantep'te yaygın olarak yetiştirilmesinden alır.
   
  Dolmalık fıstık nasıl saklanır?
   
  Avrupa mutfağında kek ve bisküvilerde yaygın olarak kullanılır ve tartların üzerine serpilir. İpucu: Çam fıstığı, yüksek yağ içeriği nedeniyle siz beklerken muhtemelen güçlü kokar. Bu nedenle ağzı sıkıca kapatılmış kavanozlarda ve tercihen buzdolabında saklanmalıdır.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.